سنگ ساختمان سازی به طور قابل توجهی سخت و بادوام است و مقاومت فشاری آن از 100MPa تا 250MPa متغیر است.

همچنین دارای ارزش جذب پایین، کمترین تخلخل، مقاومت خوب در برابر یخبندان و هوازدگی است اما در برابر آتش مقاومت ضعیفی دارد.

به خوبی جلا می دهد و رنگ آن از خاکستری روشن تا صورتی متفاوت است گرانیت صیقلی را می توان به عنوان رویه میز، روکش ستون ها و دیوارها استفاده کرد.

ماسه سنگ در ترکیب با سیمان سیلیس در ساخت سازه های سنگین استفاده می شود همچنین در کارهای بنایی، سدها، پایه پل ها و دیواره های رودخانه استفاده می شود.

از کوارتز و فلدسپات تشکیل شده است و در رنگ های مختلف مانند سفید، خاکستری، قرمز، سفالی، قهوه ای، زرد و خاکستری تیره یافت می شود.

سنگ

مقاومت فشاری بین 20 مگاپاسکال و 170 مگاپاسکال است و گرانش مشخص از 1.85 تا 2.7 متغیر است باید دانست که هوازدگی ماسه سنگ آن را برای ساخت و ساز ساختمان نامناسب می کند.

تخته سنگ تنوع زیادی در خواص ساختمانی خود نشان می دهد که به ضخامت ورقه ها و رنگ سنگ بستگی دارد.

از آن به عنوان کاشی سقف، دال و روسازی استفاده می شود. از کانی های کوارتز، میکا و خاک رس تشکیل شده است.

مقاومت فشاری تخته سنگ از 100MPa به 200MPa تغییر می کند و رنگ آن می تواند خاکستری تیره، خاکستری مایل به سبز، خاکستری بنفش تا سیاه باشد. ساختار تخته سنگ ریزدانه و وزن مخصوص آن 2.6 تا 2.7 است.

تمام سنگ های آهکی برای ساخت و ساز ساختمان مفید نیستند انواع نامطلوب غنی از خاک رس هستند یا به طور قابل توجهی نرم هستند و عملا برای کارهای ساختمانی مناسب نیستند.

با این حال، انواع متراکم، فشرده، و بافت ریز که فاقد حفره و ترک هستند را می‌توان به راحتی پوشانده و جلا داد.

سنگ آهک برای کفپوش، سقف، روسازی و به عنوان ماده پایه سیمان استفاده می شود در مناطقی که هوا با گازهای صنعتی آلوده است و همچنین در مناطق ساحلی که بادهای شور می توانند به آنها حمله کنند، باید از استفاده از سنگ های آهک به عنوان سنگ های روبرو خودداری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *